wtorek, 6 marca 2012

Epoka lodowcowa [film]

Tytuł: Epoka lodowcowa
Tytuł oryginalny: Ice Age
Rok produkcji: 2002
Reżyseria: Chris Wedge, Carlos Saldanh

Animowana opowieść o zwierzętach żyjących w czasach epoki lodowcowej. Głównymi bohaterami są: mamut imieniem Manfred, pieszczotliwie zwany Mańkiem, tygrys szablozębny Diego i leniwiec Sid. Na początku nie łączy ich dosłownie nic. Dopiero kilka wydarzeń sprawia, że zwierzęta zmuszone są wędrować wspólnie, choć nie każde z nich jest z tego zadowolone.

Sid dołącza do mamuta pierwszy. Nadmiernie potrzebuje towarzystwa, a Maniek stanowi dodatkową ochronę: potężny, z ostrymi kłami i wielką siłą. Razem natykają się na kobietę z dzieckiem. Kilka chwil wcześniej ludzka osada została napadnięta przez tygrysy szablozębne chcące pomścić swych braci, które zginęły dla skór i mięsa. Kobiecie udało się uciec, skacząc do wody, jednak była tak zmęczona i prawdopodobnie ranna, że zdołała jedynie położyć dziecko na brzegu rzeki. Maniek i Sid podjęli się wyzwania, by oddać malca ludziom. Na swej drodze spotykają jednak Diego, tygrysa szablozębnego. Pod pretekstem odprowadzenia dziecka jego rodzinie, chce on po prostu odnieść je przywódcy stada, ten zaś ma zamiar je zabić. Mamut nie jest jednak w ciemię bity. Wszystko sprowadza się do tego, że zwierzęta wyruszają na wspólną wędrówkę, po drodze zaś czeka na nie wiele, niekoniecznie przyjemnych przygód.

Sid jest moją ulubioną postacią tego filmu, po prostu genialną. Inna sprawa, że po części zasługą jest… dubbing Cezarego Pazury, który sprawia, że za każdym razem, gdy słyszę wypowiedź Sida, wybucham śmiechem.

W filmie naliczyłam kilka odwołań do kultowego „Shreka”. Przykład? Sid przyczepił się do Mańka jak Osioł do ogra. Mamut powiedział „Nie ma żadnego my, nie ma nas!”, co również rzekł Shrek.

Mimo to film jest świetny i gorąco zachęcam do jego obejrzenia!

2 komentarze:

 1. Oglądałam go chyba z 1000 :-)! Film jest jednym z moich ulubionych. 2 jest słabsza od 1 ale 3 już o wiele lepsza. Podobają mi się twoje recenzje. Prosiła bym cię żebyć zrecenzowała 3. I zapraszam do mnie http://ami-i-smoczyca-nila.blogspot.com/Opowiadania piszę sama więc mam nadzieję że się spodobają ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa :)
   Może niedługo zrecenzuję pozostałe części, bo oglądałam wszystkie :)

   Usuń

Uwielbiam długie komentarze, dlatego postaraj się napisać coś więcej niż tylko "przeczytam", "nie przeczytam" albo "brzmi super", a wtedy z pewnością Cię zauważę. :-)

Dziękuję za każdy komentarz!