czwartek, 9 sierpnia 2012

Margaret Simpson "Sławy z krypty. Kleopatra"

Autor: Margaret Simpson
Tytuł: Kleopatra
Seria: Sławy z krypty
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2001

Słysząc imię: Kleopatra - co jako pierwsze nasuwa się nam na myśl? Mi pojawia się przed oczami obraz niezbyt urodziwej czarnowłosej kobiety, mocno umalowanej, w charakterystycznym stroju egipskiej królowej. Ta przebiegła, odważna i wpływowa władczyni została symbolem starożytnego Egiptu. Kim była ta niezwykła kobieta, o której mówi się, że nawet kształtem nosa zmieniła świat?

Nie jest to typowa biografia, z jakimi zwykle mamy do czynienia. To książka przeznaczona dla dzieci i młodzieży, które chcą poznać życie tej niesamowitej królowej Egiptu. Strona po stronie, dostajemy również wgląd na to, jak wyglądała codzienność w starożytnym kraju nad Nilem. Na początku poznajemy przodków Kleopatry i jej rodzinę. Wiedzieliście, że najczęstszymi imionami w tamtych czasach były... Ptolemeusz i Kleopatra? I że bardzo często bracia lub siostry mieli tak samo na imię? Wyobraźcie sobie teraz, że matka woła jednego ze swoich synów: "Ptolemeuszu!", a przybiegają wszyscy. Nieźle to musiało wyglądać ;)

Ale, ale, trzymajmy się głównej bohaterki, Kleopatry. Już od najmłodszych lat wykazywała się ona sprytem i inteligencją.

Książka przybliża nam jej postać od dzieciństwa po samobójczą śmierć. Możemy przeczytać o podbojach, których dokonała, mężczyznach, których oczarowała i reformach, które przeprowadziła. A wszystko to zastało opisane z dużą dawką humoru. W końcu książka ta adresowana jest do młodych czytelników, więc suche fakty w tym przypadku by się nie sprawdziły.

Zabawnemu, ale przy tym wyczerpującemu i interesującemu tekstowi, towarzyszą czarno-białe ilustracje i krótkie komiksy. To jeszcze bardziej wzbogaca lekturę i sprawia, że mamy do czynienia z naprawdę interesującą publikacją.

Sam tekst również jest nietypowy: oprócz "normalnych" informacji, których można się z tej książki dowiedzieć, znajdziemy tu również między innymi Sekretny Dziennik Kleopatry (nieee, oczywiście, że ona osobiście go nie pisała... choć nigdy nie wiadomo!), Wężowe Wieści czy też fikcyjne artykuły z rzymskiej gazety, o tytule "Centurion".

A zatem, zajrzyjcie do świata starożytnego Egiptu, poznajcie historię Kleopatry i dowiedzcie się, co mieszkańcy Rzymu wypisywali na murach, czy Antoniusza i Kleopatrę łączyła prawdziwa miłość, czy egipska królowa naprawdę... piła napoje z perłami oraz co stało się z Egiptem po jej śmierci...

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam tę postać, więc skuszę się jak najbardziej :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że takie książki powstają dzięki temu wiele młodych ludzi w fajny sposób może nauczyć się historii;)

  OdpowiedzUsuń
 3. cudeńko! czytałam inne pozycje tego typu i muszę stwierdzić, że to najfajniejsze podręczniki do historii jakie kiedykolwiek miałam w rękach;) polecam również!

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja ulubiona książka lat dziecięcych :)) W ogóle pozycje z serii "Sławy z krypty", "Monstrrrualna erudycja", "Strrraszna historia" i "Złota dziesiątka" wspominam bardzo miło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęcająca recenzja i tematyka:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń

Uwielbiam długie komentarze, dlatego postaraj się napisać coś więcej niż tylko "przeczytam", "nie przeczytam" albo "brzmi super", a wtedy z pewnością Cię zauważę. :-)

Dziękuję za każdy komentarz!