niedziela, 30 grudnia 2012

Adelio Pistelli "Anastasi. Krasnal, który stał się gigantem"

Autor: Adelio Pistelli
Tytuł: Anastasi. Krasnal, który stał się gigantem
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: 2012

Ja, jako kibicka kochająca siatkówkę, muszę mieć wszystko, co z nią związane. Kiedy zobaczę, np. plakat z jakimś siatkarzem, czy czymś związanym z tym sportem, w gazecie, od razu lecę do sklepu i ją kupuję. Podobnie było z biografią Andrei Anastasiego. Ucieszyłam się niezmiernie, kiedy dowiedziałam się, że wydana została biografia tego trenera. Dosłownie skakałam z radości :) Oczywiście, same posiadanie "gadżetów" związanych z siatkówką nie świadczy o tym, że owy sport jest moim ulubionym. Gdy wiem, że zaraz odbędzie się mecz moich ulubionych drużyn, od razu humor mi się poprawia i ze zniecierpliwieniem nie mogę się doczekać, kiedy w końcu rozpocznie się mecz. Ja największą sympatią darzę Asseco Resovię Rzeszów i to właśnie temu klubowi kibicuję najgoręcej. Ale ja tu o drużynach i meczach, a czas napisać recenzję biografii trenera.

Andrea Anastasi aktualnie jest selekcjonerem reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn. Trenował też między innymi Hiszpanię i Włochy. Jednak zanim został trenerem, czekało go wiele lat ciężkiej pracy. Został siatkarzem, grał najpierw w małych klubach, a następnie zadebiutował we włoskiej reprezentacji. Wraz ze swoimi reprezentacjami zdobył wiele sukcesów. Niedawno rozpoczął przygodę z trenowaniem polskich siatkarzy. Podczas gdy on piastował "urząd" trenera, reprezentacja zdobyła wiele miejsc na podium, między innymi drugie miejsce na Pucharze Świata w Japonii w 2011r., czy pierwsze miejsce na Lidze Światowej w 2012 roku.

Autor biografii opisał nie tylko "siatkarskie" życie Andrei, ale też jego sprawy osobiste. Dowiemy się również, dlaczego Andrea Anastasi tak bardzo kocha siatkówkę oraz... tenis. Adelio Pistelli napisał nie tylko o nim, ale też co nieco o jego rodzinie.

Ogólnie, wydanie tej biografii jest bardzo ciekawe i przyjemne dla oka. Format jest dość nietypowy, ale dość wygodny :) W środku książki, oprócz tekstu, znajdziemy mnóstwo kolorowych zdjęć, nie tylko tych współczesnych Andrei, ale też z jego dzieciństwa i z nie tak dawnych lat. Oprócz fotografii znajdą się także skany różnych dokumentów i pamiątek związane z Andreą Anastasim, które kolekcjonował jego ojciec. Książka jest też pełna cytatów i wypowiedzi różnych ludzi. Bardzo podoba mi się ta biografia, ponieważ jest interesująco wydana i dlatego, że traktuje o kimś związanym z siatkówką - moim ulubionym sportem. Jestem też ciekawa, czy jeszcze kiedyś zostaną wydane jakieś inne biografie o siatkarzach.

Myślę, że nie tylko kibice siatkówki znajdą tu coś dla siebie. Nie tylko im spodoba się ta biografia :)

5 komentarzy:

 1. O tak, biografia Anastasiego jest świetna! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię siatkówkę, ale biografia trenera kadry narodowej raczej mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała, pięknie wydana książka, którą czyta się błyskawicznie. Mi zajęło to nie więcej niż 1,5 godz.:)
  Swoją drogą , fajnie jest odnaleźć tu kogoś, kto posiada takie same pasje jak ja - książki i siatkówka:)
  Pozdrawiam,
  Margoo:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja niestety nadal jej nie mam :(

  OdpowiedzUsuń

Uwielbiam długie komentarze, dlatego postaraj się napisać coś więcej niż tylko "przeczytam", "nie przeczytam" albo "brzmi super", a wtedy z pewnością Cię zauważę. :-)

Dziękuję za każdy komentarz!