piątek, 7 grudnia 2012

New Scientist, red. Mick O'Hare "Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?"

Autor: New Scientist, red. Mick O'Hare
Tytuł: Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy i 114 innych pytań
Wydawnictwo: Insignis media
Rok wydania: 2009

Każdy z nas ma w sobie coś z odkrywcy. Zapewne zostało nam to od czasów dzieciństwa, kiedy wszystkiego musieliśmy dotknąć, spróbować, powąchać. Nie wszystkie "tajemnice" jednak da się zbadać w sposób fizyczny. Różne zagadki czy nurtujące nas kwestie rozwiązuje umysł. Ale czasem i my sami nie umiemy odpowiedzieć na jakieś pytanie. Może naprawdę nie znamy odpowiedzi, a może uważamy je za bzdurę, bezsens, coś, co zupełnie nam się w życiu nie przyda.

Jeśli chodzi o to drugie, to na pewno specjaliści i pasjonaci różnych dziedzin, którzy wzięli udział w powstawaniu tej książki, mają odmienne zdanie. Gdy czytelnicy przysyłali do pisma New Scientist w większości nietypowe, a nawet rzec można dziwne pytania, oni nie łapali się za głowę, mówiąc: "A po co komu to wiedzieć?", tylko próbowali znaleźć na nie odpowiedzi. Co z tego wyszło?...

...Przezabawna, nieprzeciętna i wciągająca publikacja z masą ciekawostek, pytań i odpowiedzi! Ta oryginalna książka to przykład tego, że nauka może stanowić prawdziwą zabawę. Znaleźć tu można odpowiedzi na takie pytania, jak:
 • Dlaczego bumerangi wracają?
 • Dlaczego skóra marszczy się po długim zanurzeniu w wodzie?
 • Po co nam linie papilarne?
 • Dlaczego klej nie klei się do wnętrza tubki?
 • W jaki sposób działa tłumik dźwięku?

I na wiele innych, równie intrygujących i interesujących.

Raczej nie polecam czytania tej książki "od dechy do dechy", czyli strona po stronie, po kolei. W przypadku tej publikacji ja zastosowałam taktykę "fragmentów" - czytałam wybrane, interesujące mnie pytania i odpowiedzi na nie, a następnie zapoznawałam się z pozostałymi. Myślę również, że jest to propozycja dla starszych osób (niekoniecznie tylko dla dorosłych, ale raczej dla młodzieży i dzieci powyżej 12 lat), ponieważ niektóre odpowiedzi pisane są poważnym językiem (co do części z nich - powiedziałabym nawet, że naukowym), często używane są też specjalistyczne terminy.

Jeśli zatem macie ochotę na porcję wiedzy okraszonej humorem i ciągnie Was do takich zaskakujących, nietypowych zagadnień - oto książka idealna dla Was :)

5 komentarzy:

 1. O, tak, ta książka jest świetna! A czytałaś drugą część? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie przeczytałam, niedługo powinna ukazać się recenzja :D

   Usuń
 2. Brzmi świetnie! Humor to coś czego potrzebuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna publikacja. W mojej rodzinie jest kilka takich ,,ciekawskich'' osób i bardzo często nie wiem, co odpowiedzieć na dane pytania, dlatego myślę, że może w tej książce znajdę na niektóre z nich konkretne odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca książka. Chyba chętnie do niej zajrzę:)

  OdpowiedzUsuń

Uwielbiam długie komentarze, dlatego postaraj się napisać coś więcej niż tylko "przeczytam", "nie przeczytam" albo "brzmi super", a wtedy z pewnością Cię zauważę. :-)

Dziękuję za każdy komentarz!