poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Beata Pawlikowska "W dżungli podświadomości"

Autor: Beata Pawlikowska
Tytuł: W dżungli podświadomości
Wydawnictwo: G+J
Rok wydania: 2013

Beata Pawlikowska jest autorką wielu bardzo ciekawych książek podróżniczych. Tym razem zabiera nas w podróż wgłąb siebie, a dokładniej do naszej podświadomości. Jest to książka, którą zaliczyłam do pozycji psychologicznej. Autorka zmierza się w niej z samą sobą opisując swoje życie przed i po przemianie, bo jak mniemam w jej życiu takowa przemiana nastąpiła. Mogłam tutaj skonfrontować bardzo dużo spraw ze swoimi myślami, czynami oraz odczuciami. I rzeczywiście - prawdą jest, że od tego, jakimi jesteśmy, zależy to, jakim sposobem myślimy. Jeżeli zaprogramujemy się na osobę szczęśliwą, miłą, wesołą, optymistycznie nastawioną do życia, takimi będziemy. Jeśli jednak będzie odwrotnie - to również i nasze nastawienie ulegnie zmianie.

Nasza podświadomość ma bardzo poważne zadania do wykonania. Przede wszystkim ma nas chronić. I tu musimy zrozumieć przed czym. Trudno zrozumieć działanie podświadomości, bo nie zawsze godzimy się na jej wybór. Bardzo spodobał mi się fragment z książki, w którym autorka określiła podświadomość jako manipulantkę, która może z nami zrobić wszystko. Ten fragment brzmi tak:

"Podświadomość robi z ludźmi jeszcze jedną dziwną rzecz. Stara zmanipulować rzeczywistość, żeby pasowała do tego, co jest w niej zapisane. To dziwne, bo to znaczy, że instynkt samozachowawczy człowieka zostaje w pewien sposób zepsuty. Jeśli rzeczywistość zaprzecza temu, co zostało zapisane w podświadomości, podświadomość usiłuje zafałszować rzeczywistość, żeby dopasować ją do swoich zapisów." [strona 119]

Beata Pawlikowska podaje bardzo dużo przykładów ze swojego życia, gdzie staje przed trudnymi wyborami. Przyznaje się do alkoholizmu, zażywania narkotyków i do naprawdę wstydliwych czynów. Niektóre z nich mogły skończyć się dla niej tragicznie, ale udało jej się z tego wybrnąć, bo czuwała nad nią Siła Wyższa czy też miała po prostu szczęście.

Świetnym pomysłem jest wprowadzenie do książki żółtych karteczek z małymi, zabawnymi rysunkami. Niektórzy znają je z facebookowego fanpage'a. To ciekawe urozmaicenie książki, dodatkowo rysunki upiększają szatę graficzną. Na każdej żółtej stronie znajduje się tak zwana złota myśl. Dzięki nim sami możemy zastanowić się nad różnymi rzeczami. Pobudzają nas do refleksji. Warto skorzystać z propozycji autorki, zawartych w książce, ale uprzedzam, jeśli chcemy się zmienić, to nie jest praca na dni czy tygodnie, to praca nad sobą trwająca całe życie.

Książka jest bardzo ciekawa, mimo że trudno mi było zrozumieć niektóre sprawy (chodzi tu o między innymi psychologiczny aspekt). Musiałam to porządnie ogarnąć, czytając po kilka razy większość fragmentów, których znaczenia nie przyswoiłam po pierwszym przeczytaniu. Ale dla osób, którzy lubią zagłębiać się w techniki psychologii oraz ludzkiej osobowości i którzy wiedzą co z czym się je, jest to książka idealna. Gorąco polecam!

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa G+J. Bardzo dziękuję!

5 komentarzy:

 1. Od dawna przymierzam się do książki tej autorki. Chyba się w końcu skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Beata Pawlikowska ma naprawdę dobre pióro i bardzo lubię jej książki. Szykuje się kolejna pozycja do przeczytania, bo nabrałam chrapki XD

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta Pani ma bardzo ciekawe ksiązki, więc kiedyś na pewno sięgnę po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię tego typu książki, ale nie wiem czy chciałabym się zmienić. Pewnie gdybym przeczytała ten "poradnik" to na pewno dużo rzeczy dowiedziałabym się o sobie i byłabym przerażona odkryciem, że moje życie byłoby inne,gdybym w porę przejęła nad nim kontrolę.Może jeszcze nie wszystko stracone? Przeczytać? Zdecydowanie tak!

  OdpowiedzUsuń

Uwielbiam długie komentarze, dlatego postaraj się napisać coś więcej niż tylko "przeczytam", "nie przeczytam" albo "brzmi super", a wtedy z pewnością Cię zauważę. :-)

Dziękuję za każdy komentarz!